W czwartek 15 czerwca 2023 roku rozpoczęła się nasza dwudniowa wycieczka do Torunia. O godzinie 5.45 zebraliśmy się pod Hotelem Skanpol i po krótkiej odprawie, ruszyliśmy na spotkanie z miastem Mikołaja Kopernika. Droga była dość długa, jednak był to doskonały czas na odespanie krótkiej nocy oraz nadrobienie zaległości na wspólne koleżeńskie ploteczki.
Po przyjeździe uczestniczyliśmy w zajęciach „Świat toruńskiego piernika”. Mieliśmy okazję własnoręcznie wykonać pierniki i poznaliśmy historię ich wypiekania.
Podczas spacerów ulicami tego pięknego miasta poznawaliśmy legendy toruńskie, a także dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się jego nazwa.
Zwiedzając Krzywą Wieżę zapoznaliśmy się z jej legendą i każdy z nas mógł poddać się „testowi prawości”. Według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy. Wyników testu nie zdradzimyJ
Następnie uliczkami miasta Pan przewodnik zaprowadził nas pod Dom Mikołaja Kopernika, do Bramy Klasztornej, zwiedziliśmy kościół św. Janów. Spacerowaliśmy po rynku Starego Miasta, a tam oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki, piernikową aleję gwiazd, osiołka, zobaczyliśmy ratusz oraz zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Odwiedziliśmy również ruiny zamku krzyżackiego.
Kolejnym punktem wycieczki byłą wizyta w PLANETARIUM i seans pt. „MAKROKOSMOS”. Jest to wirtualna podróż do granic poznawalności Wszechświata, gdzie piękno i harmonia mieszają się z monstrualnymi zjawiskami. Niezwykłe animacje oparte na najnowszych badaniach ukazują Ziemię jako drobinę zawieszoną w wielowymiarowej przestrzeni. Startując z jej powierzchni, napotykamy sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. „Makrokosmos” to także opowieść o poszerzaniu wyobraźni i wiedzy o Kosmosie. To dzięki Kopernikowi zrozumiano, że nasz świat jest tylko jedną z wielu planet, a granice Kosmosu sięgają znacznie dalej niż się wydawało.
Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem piękna Torunia, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Dzień drugi naszej wycieczki to piękna historyczna lekcja- zwiedzanie Zamku w Golubiu- Dobrzyniu. To krzyżacki zamek wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku na wzgórzu. Jednym z najsłynniejszych mieszkańców zamku była Anna Wazówna, kobieta jak na jej czasy dość nietuzinkowa. Dziś golubski zamek słynie dzięki istniejącemu tam bractwu rycerskiemu i odbywającym się co roku słynnym w świecie zawodom rycerskim.
Wycieczka ta na długo zostanie w naszej pamięci. Już nie możemy doczekać się kolejnych wyjazdów.
p. J. Szydłowska