#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci |
Laboratoria przyszłości są wykorzystywane w szkole, aby zwiększyć zaangażowanie i lepsze przyswajanie wiedzy przez uczniów w każdym wieku. Uczniowie wykorzystując gogle VR mieli możliwość m.in. zajrzeć w głąb oceanu i przyjrzeć się z bliska pływającym w nim rekinom. Druga grupa uczniów mogła obejrzeć budowę człowieka od środka: budowę serca, układu krwionośnego, narządy układu oddechowego i układ pokarmowy. Z kolei wykorzystując na lekcji biologii mikroskopy uczniowie mogli utrwalić poznane zagadnienia z zakresu podstawy programowej dla klasy szóstej, a były to: odnóża różnorodnych owadów, skrzydła muchy domowej czy ważki, łuski gadów. Była to lekcja zdecydowanie aktywna i kreatywna.
Kolejna ciekawa lekcja z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Wybraliśmy zajęcia poświęcone atomom pierwiastków - widok struktur w 3D na pewno ułatwi uczniom zapamiętanie ich budowy.
20 grudnia 2023r. uczniowie klasy 4b na lekcji informatyki pracowali z pisakami Banach 3D zakupionymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Najpierw uczniowie nauczyli się jak korzystać z tego sprzętu w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Później poznali zasady działania pisaków co umożliwiło im rozpoczęcie długo wyczekiwanego tworzenia druku 3D przez odwzorowanie gotowych świątecznych wzorów. Zajęcia z pisakami 3D były nie tylko artystycznym wyzwaniem, ale również eksploracją nowoczesnych technologii w dziedzinie sztuki. Uczestnicy zdobyli wiedzę i umiejętności, które pozwalają im lepiej zrozumieć, jak innowacje technologiczne mogą wzbogacić tradycyjne dziedziny, takie jak sztuka. Rysunki Świętego Mikołaja stanowiły wyjątkowe podsumowanie zajęć, dodając im świąteczny urok. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
30 października 2023r. uczniowie klasy 8b na zajęciach komputerowych pracowali z pisakami Banach 3D pozyskanymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. W trakcie lekcji informatyki nauczyli się jak korzystać z tego sprzętu w odpowiedzialny i bezpieczny sposób. Gdy poznali zasady działania pisaków, rozpoczęli tworzenie druku 3D przez odwzorowanie gotowych wzorów - dyń. Zajęcia z pisakami 3D były inspirujące i ciekawe, a uczniowie zdobyli wiedzę w niezwykły i ekscytujący sposób oraz rozwijali swoje umiejętności. Zabawa z pisakami 3D cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
10 października 2023 klasy 8a i 8b miały okazję utrwalić swoje wiadomości dotyczące budowy atomu korzystając z googli VR zakupionych dzięki programowi #Laboratoria Przyszłości. Zapoznanie uczniów z budową atomów pozwoliło zrozumieć mechanizm elektryzowania ciał i rozszerzyć ich wiadomości z elektrostatyki.
Uczniowie klas piątych na lekcjach biologii doskonalili umiejętność mikroskopowania i przygotowywania preparatów mikroskopowych. Piątoklasiści samodzielnie przygotowywali preparaty świeże ze skórki cebuli, które potem bardzo sprawnie obserwowali pod mikroskopami. Aktywność na zajęciach, praca w grupie budziły ciekawość i zadowolenie uczniów.
28 września 2023r. uczniowie klasy 8a na lekcji informatyki pracowali z pisakami Banach 3D zakupionymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Nauczyli się jak korzystać z tego sprzętu w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Gdy poznali zasady działania pisaków, rozpoczęli tworzenie druku 3D - przez odwzorowanie gotowych wzorów lub przez projektowanie własnych projektów. Lekcja z pisakami 3D była ciekawa i inspirująca, a uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę w ekscytujący sposób. Zajęcia komputerowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
Wykorzystując sprzęt zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości uczennice z klasy piątej na kółku biologicznym – Eco Trójka poznały zasady korzystania z mikroskopów optycznych. Budowa mikroskopu została poznana dzięki grze na czas wordwall. Ta umiejętność pozwoliła na dalsze wykorzystanie wiedzy w praktyce. Oglądając różnorodne preparaty (m.in. łodygi sosny, bawełny, komórki epidermalne cebuli i in.) wzbogacono wiedzę w zakresie obliczania powiększenia mikroskopu.
Na lekcjach informatyki uczniowie klasy 7b i 8d próbowali swych sił i ćwiczyli umiejętności w wykorzystaniu pisaków 3D do tworzenia projektów. Używając różnych kolorów filamentów uczniowie zrealizowali wybrane przez siebie trójwymiarowe obiekty 3D. Dzięki zakupionemu sprzętowi (w ramach projektu Laboratoria Przyszłości) uczniowie rozwijali kreatywność oraz myślenie przestrzenne. Lekcje z pisakami cieszyły się dużym zainteresowaniem.
5 czerwca 2023r. uczniowie klas 5a i 6c na lekcjach informatyki pracowali z pisakami Banach 3D zakupionymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Nauczyli się jak korzystać z tego sprzętu w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Gdy poznali zasady działania pisaków, rozpoczęli tworzenie druku 3D - przez odwzorowanie gotowych wzorów lub przez projektowanie własnych projektów. Lekcja z pisakami 3D była ciekawa i inspirująca, a uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę w niezwykły i ekscytujący sposób. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
Podwodny świat z wykorzystaniem googli VR. Klasa 6b podczas zajęć na lekcji biologii oglądała podwodny świat z wykorzystaniem okularów VR zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie z radością i ekscytacją brali udział w zajęciach oglądając podwodny świat w wirtualnej rzeczywistości. Zobaczyły jak wygląda praca płetwonurka, a przede wszystkim skupili się na obserwowaniu różnych gatunków ryb, uwzględniając ich dokładną budowę ciała. Wyjaśniali powiedzenie: czuć się jak ryba w wodzie, poznali pojęcie zmiennocieplności oraz jakie mają znaczenie ryby w przyrodzie i dla człowieka. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się między sobą wrażeniami i wiedzą. Następnie przystąpili do pracy w grupach uzupełniając zadania.
31 marca 2023r. uczniowie klasy 4a na zajęciach komputerowych pracowali z pisakami Banach 3D pozyskanymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. W trakcie lekcji nauczyli się jak korzystać z tego sprzętu w odpowiedzialny i bezpieczny sposób. Gdy poznali zasady działania pisaków, rozpoczęli tworzenie druku 3D - przez odwzorowanie gotowych wielkanocnych wzorów. Zajęcia z pisakami 3D były inspirujące i ciekawe, a uczniowie mogli zdobywać wiedzę w niezwykły i ekscytujący sposób oraz mogli rozwijać swoje umiejętności. Zabawa z pisakami 3D cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Dzięki okularom VR zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie klasy 8B na lekcji biologii przenieśli się do wirtualnej rzeczywistości. Mogli zobaczyć gatunki zwierząt zamieszkujące różne środowiska oraz mieć bliskie spotkanie z rekinem i pająkiem. Lekcja była bardzo emocjonująca.
#LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszlości
Uczniowie klasy II A po raz kolejny mieli okazję wypróbować działanie mazaków 3D. Poprzednio robili klucze do wróżb andrzejkowych, a tym razem zabrali się za wykonywanie choinek. Mazaki 3 D zakupione zostały w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI, którego celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Uczniowie klasy 5b oraz 7b na lekcjach biologii korzystali z nowych mikroskopów otrzymanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przed przystąpieniem do pracy uczniowie utrwalili sobie budowę mikroskopu i zasady mikroskopowania. Następnie oglądali gotowe preparaty. W efekcie mogli zobaczyć pasożyty układu pokarmowego, obrazy histologiczne poszczególnych elementów przewodu pokarmowego, krew człowieka i inne.
W dniu 29 listopada 2022 r. na zajęciach informatyki uczniowie z klasy 8d obserwowali oraz zgłębili tajniki wydruku na drukarce 3D FlashForge Adventurer 3 otrzymanej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości zrealizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Po tym jak uczniowie poznali obsługę i zasadę działania urządzenia, z dużym zaangażowaniem przystąpili do tworzenia projektów w programie do modelowania 3D. Zwieńczeniem zajęć było długo wyczekiwane drukowanie projektów w drukarce. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym powodzeniem i zainteresowaniem.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
"Pierwsze koty za płoty" podczas zajęć Edukacji informatycznej klasa 3a pracowała z drukarką 3D zakupioną dzięki #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie drukowali gotowe projekty oraz podziwiali modele wykonane wcześniej. Na kolejnych zajęciach w ramach programu spróbują modele tworzyć sami.
Dnia 27 października 2022 r. na lekcji informatyki uczniowie z kl. 8c obserwowali oraz poznali przebieg wydruku na drukarce 3D pozyskanej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Najpierw uczniowie zapoznali się z obsługą i zasadami działania urządzenia, a następnie przystąpili do tworzenia własnych projektów w aplikacji TinkerCAD. Kulminacją zajęć było długo oczekiwane drukowanie projektów w drukarce 3D. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły uczniom dużej dawki pozytywnej energii.
W klasach pierwszych w Dniu Dyni udało się wykorzystać długopisy 3d i stworzyć niepowtarzalne projekty. Każdy uczeń podczas zajęć edukacji informatycznej stworzył własne jesienne warzywo.
Photon to robot z aplikacją, która pozwala nie tylko na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu, lecz także umożliwia stymulowanie jego rozwoju. Wersja edukacyjna Photona sprowadza się do nauki programowania. Są to oczywiście podstawy, ale na tyle ważne, że znacznie ułatwiają poszerzanie wiedzy i umiejętności na kolejnych etapach edukacji. Warto zaś przypomnieć, że programowanie to jedna z kompetencji przyszłości, która może znacznie ułatwiać rozwój zawodowy i karierę. Przy okazji nauki programowania z Photonem dziecko zdobędzie jednak również inne umiejętności:
- rozwinie zdolność logicznego myślenia,
- pobudzi kreatywność,
- lepiej przygotuje się do nauki,
- nauczy się cierpliwości i skupienia.
Działania Photona są oparte na konstruktach logicznych, dzięki czemu uczeń podczas zabawy będzie mógł samodzielnie dochodzić do kolejnychwniosków. Zobaczy też, że jego decyzje mają bezpośrednie przełożenie na rzeczywistość. Popełnianie błędów podczas programowania przygotuje do mniejszych niepowodzeń, a rozwiązywanie problemów zwiększy zdolności poznawcze każdego ucznia.
Sprzęt wykorzystywany na lekcjach został zakupiony dzięki programowi #laboratoriaprzyszłości #laboratoriaprzyszłosci
Zakupiony sprzęt w ramach projektu Laboratoria Przyszłości #laboratoriaprzyszłości #laboratoriaprzyszłosci ułatwia także rejestrowanie uroczystości odbywających się na terenie szkoły. Wykonywane zdjęcia oraz nagrania video stanowią pamiątkę z tych wydarzeń.