„ Nie dane Wam było umrzeć z bronią w ręku,
ni w marszu bojowym po zwycięstwo iść.
Nie żegnał Was salut kolegów żołnierzy,
nie dla Was dźwięk dzwonów ni wawrzynu liść”
Ryszard Jerzy Rudziński
13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w tym roku obchodzimy 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, natomiast 10 kwietnia mija dwanaście lat od katastrofy smoleńskiej.
Zbrodnia katyńska miała miejsce w kwietniu 1940 roku i dotknęła polskich jeńców przebywających w obozach NKWD. Była to elita naszego narodu - przeważali wzięci do niewoli oficerowie, ale wśród pomordowanych znaleźli się również urzędnicy, sędziowie, ziemianie, policjanci, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, ludzie kultury i nauki. Przez ponad 50 lat prawda o ludobójstwie była oficjalnie ukrywana przed światową opinią publiczną. Zbrodnie NKWD i doły śmierci, do których trafili bestialsko zamordowani obywatele polscy, obejmowały poza Katyniem inne miejsca Rosji sowieckiej: Kalinin (dzisiaj Twer) Miednoje, Cherson, Kuropatwy na Białorusi, Kijów- Bykownię i Charków na Ukrainie.
Funkcjonariusze NKWD zamordowali według dzisiejszych ustaleń co najmniej 21 857 obywateli polskich. Z obozu w Ostaszkowie wywieziono i pozbawiono życia 6311 więźniów, ze Starobielska -3820 jeńców, pochowani zostali w Charkowie. Z Kozielska wywieziono 4421 oficerów WP i stracono w Katyniu. 3435 jeńców z Kijowa, Chersonia i Charkowa zostało pogrzebanych w Bykowi na Ukrainie. Więzionych na Białorusi 3870 osób zamordowano w Mińsku i pogrzebano prawdopodobnie w Kuropatach. Pośrednimi ofiarami zbrodni katyńskiej byli krewni zamordowanych. W nocy z 12/13 kwietnia 1940 roku rodziny zostały aresztowane i przymusowo deportowane w głąb ZSRR, głównie do Kazachstanu. Szacuje się, że zesłano ponad 60 tysięcy Polaków.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu, tj. 13 kwietnia 1990 roku.
10 kwietnia 2010 r., aby uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej Polska delegacja na czele z Prezydentem wybrała się w podróż do Katynia. Doszło jednak do straszliwej tragedii. Na lotnisku Smoleńsk-Północny rozbił się rządowy samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie. Zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu urzędników państwowych, wojskowych i duchownych.
W tym roku obchodzimy 12. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.
Uczniowie Trójki bardzo aktywnie uczestniczyli w obchodach tych rocznic.Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczyłwe Mszy Świętejw intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i ich Rodzin oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Bazylice Mniejszej.Podczas nabożeństwa uczennice Trójki czytały modlitwę wiernych.
Po liturgii nastąpiło przejście na Skwer Pionierów, do miejsca nasadzenia Dębów Katyńskich, gdzie nasza ósmoklasistka pięknie odczytała wiersz- modlitwę Wacława Kruka „Modlę się Panie…”, a pozostała dwunastka uczniów z klas siódmych i ósmych pełniła wartę przy dębach oraz zapaliła znicze w dowód pamięci poległym.
„Pamięć nie dała się zgładzić...”
Joanna Szydłowska