„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” – Cyceron
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto ustanowione przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa oraz ochronę własności intelektualnej.
Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!
- Najmłodszy publikujący autor.
Rekord należy do brazylijskiego kompozytora Adauto Kovalski da Silva, który wydał swoją książkę pt. „Aprender é Fácil” (z portug. „Uczenie się jest łatwe”) 15 października 2005 roku w wieku 5 lat i 302 dni. - Najgrubsza książka.
Najgrubsza książka nosi tytuł „Das dickste Buch des Universums” (z niem. „Najgrubsza książka wszechświata”) i mierzy 4,08 m grubości. Została wyprodukowana przez Zeitgeist Media i zaprezentowana publicznie na targach książki we Frankfurcie w październiku 2010 roku. Książka zawiera zeskanowane i oprawione rysunki oraz teksty ponad 40 tysięcy dzieci, przysłane na konkurs o tematyce bezpieczeństwa najmłodszych na drogach zorganizowany przez Federalne Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Spraw Miejskich Niemiec. „Najgrubsza książka wszechświata” posiada 50 560 stron i waży 220 kilogramów. Publikację można zamówić w każdej niemieckiej księgarni dzięki opcji „drukowanie na żądanie”. Cena książki to 9999 euro. - Najmniejsza książka świata.
Kosztująca ogromną sumę 15 tysięcy dolarów najmniejsza wykonana dotąd książka to mikrochip wyryty na krystalicznej silikonowej stronie, która mierzy 70 na 100 mikrometrów. Wydrapana za pomocą wiązki promieni jonowych na Uniwersytecie Simona Frasera w Kanadzie publikacja nosi tytuł „Teeny Ted from Turnip Town”. Autorem książki jest Malcolm Douglas Chaplin. Publikacja posiada nawet swój własny identyfikator ISBN, chociaż potrzeba mikroskopu elektronowego, aby ją przeczytać. - Najstarsza autorka.
Druga książka Louise Delany (na zdjęciu po prawej) pod tytułem „The Delany Sisters’ Book of Everyday Wisdom” (z ang. „Książka codziennych mądrości sióstr Delany”) została wydana w październiku 1994 roku, kiedy autorka miała 105 lat. Siostra a zarazem współtwórczyni książki, Annie Elizabeth Delany, miała wówczas 103 lata. - Najdłuższy tytuł książki.
Najdłuższy tytuł składa się z 5633 znaków (1086 słów) i należy do wydanej w Indiach przez Dr. Sreenathachary Vangeepurama książki opisującej dziwactwa języka angielskiego. - Największa kolekcja zakładek do książek.
Właścicielem kolekcji jest Frank Divendal z Holandii, który posiada 103 009 różnych zakładek do książek z całego świata (dane z 8 lutego 2010). Mężczyzna zajmuje się zbieraniem zakładek od 1982 roku. Posiada dobrze zorganizowany system archiwizowania egzemplarzy ze swojej kolekcji. Najpierw sortuje je krajami, potem wewnątrz kraju dzieli je tematycznie (np. księgarnie, biblioteki, turystyka itp.). Chociaż zbiera wszystkie rodzaje zakładek do książek, do jego ulubionych należą te wykonane z papieru. - Najdłuższy audiobook.
Tytuł przypadł opublikowanemu w Tokio 1 sierpnia 2008 roku aubiobookowi „50 wykładów” autorstwa japońskiego poety, krytyka literackiego i filozofa Takaaki Yoshimoto. Całość nagrania trwa 6 943 minuty (115 godzin i 43 minuty) i zawiera treść wykładów autora z lat 60. i 70. - Największa liczba obecnych na spotkaniu autorskim.
Rekord pobił autor książek dla dzieci Stefan Gemmel podczas eventu zorganizowanego w Koblencji w Niemczech. Na spotkaniu autor czytał nowelę napisaną specjalnie z myślą o biciu rekordu. Ze względu na dużą liczbę uczestników deklarujących wstępnie przybycie, organizatorzy przewidzieli dwa odczyty. Pierwszy rekord podbito dzięki publiczności w liczbie 5 374 osób, by poprawić wynik podczas drugiego odczytu (5 406 osób). - p. A. Stemplewska