Główna » Bez kategorii

W TRÓJCE TWORZYMY BEZPIECZNĄ PRZYSTAŃ

Autor: administrator1 dnia 13 czerwca 2021 Brak komentarzy

Przystań w sieci to projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK i UNICEF Polska. Jest objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.  Został stworzony z myślą o uczniach oraz nauczycielach poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedniego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online.

W ramach projektu nasi uczniowie klasy 7d oraz 8b wraz z opiekunkami p. Agnieszką Zagdańską i p. Beatą Kalotą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych kursów e-learningowych dotyczących prywatności w sieci, cyberzagrożeń, cyberbezpieczeństwa, nielegalnych i szkodliwych treści, fałszywych informacji, cyfrowych śladów oraz reputacji online.

Internet, a zwłaszcza media społecznościowe, są  dla pokolenia współczesnych nastolatków ważną przestrzenią  życia społecznego, narzędziem do autoprezentacji i budowania własnego wizerunku. Niestety jest to również łatwo dostępne narzędzie przemocy.

Aby uświadomić swoich młodszych kolegów, na jakie zagrożenia mogą być przygotowani, jak ich unikać lub jak się z nimi zmierzyć, aby wyposażyć ich w wiedzę umożliwiającą reakcję w sytuacji niepożądanych zdarzeń oraz aby  promować  prawidłowe postawy i zachowania w naszej szkole, siedmioro uczniów klasy 8b pod opieką p. Agnieszki Zagdańskiej zorganizowało również w ramach projektu kampanię społeczną „Bezpieczna przystań dzieci w sieci”, którą objęto  uczniów klasy 4a,b, 5a i 5b.

Ósmoklasiści prowadzili zajęcia zarówno poprzez platformę TEAMS, jak i ,po zakończeniu nauczania zdalnego, na terenie szkoły. Podczas spotkań młodzi ludzie poznawali sposoby zabezpieczeń w internecie, tworzyli silne hasła, wzbogacali swoją wiedzę na temat  konsekwencji, jakie mogą ich czekać, jeśli w sieci nie wykażą się rozsądkiem i rozwagą.

Autorzy akcji dużo uwagi poświęcili również zagadnieniu cyberprzemocy. Młodsi uczniowie mieli okazję do dyskusji na temat tego zjawiska. W przygotowanym zadaniu interaktywnym mieli również możliwość decydowania, które zachowania są cyberprzemocą, a które nie.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe ulotki z najważniejszymi informacjami ze spotkania, przygotowane przez starsze koleżanki i kolegów.

Z niecierpliwością czekamy na certyfikat przygotowywany przez organizatorów nadający nam tytuł Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu w roku szkolnym 2020/2021.

Opracowanie: p. A. Zagdańska

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress