Główna » Bez kategorii

Spotkanie autorskie z p. Agnieszką Frączek – notatki młodych dziennikarzy z kl. VIII b

Autor: administrator1 dnia 4 października 2020 Brak komentarzy

Zapraszamy do zapoznania się z notatkami prasowymi uczniów klasy VIII b.
      

 24 września 2020 roku w ramach lekcji języka polskiego klasa 8 b wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima na spotkanie z Panią Agnieszką Frączek – autorką książek dla dzieci i znakomitym językoznawcą. Uczniowie z uwagą słuchali wykładu pisarki i chętnie odpowiadali na zadane im pytania. Podczas zajęć można było dowiedzieć się, jakie są najczęstsze błędy językowe, jak ich unikać oraz jakie są ich poprawne formy. Autorka bardzo treściwie przekazała słuchaczom część swojej wiedzy, tym samym inspirując do dalszej nauki o języku.

Izabella Gończar, kl. VIII b

         W czwartek 24 września klasa VIII B uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Panią Agnieszką Frączek, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima w Kołobrzegu.
             Agnieszka Frączek to polska językoznawczyni, specjalizująca się w germanizmach oraz leksykografii, autorka wielu książek m.in. „Byk jak byk: rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach…” , „Kanapka i innych wierszy klapka: o kawce na ławce, balu na balu i innych…” oraz „Co ja plotę?”.
              Tematem spotkania były tzw. byki. Pani A. Frączek omawiała najczęściej popełniane błędy w życiu codziennym, o których możemy sobie nie zdawać sprawy. Zwróciła uwagę na poprawne wyrazy takie jak: dwa tysiące dwudziesty, a nie dwutysięczny dwudziesty, szedłem, a nie szłem, jest napisane zamiast tu pisze itp.
              Klasa VIII B uznała wyjście za bardzo ciekawe i pouczające. 

Maria Krakowiak, kl. VIII b

    W dniu 24 września cała klasa 8B uczestniczyła w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima, które prowadziła p. Agnieszka Frączek.
             Spotkanie dotyczyło najczęściej popełnianych błędów językowych przez Polaków. Wykład trwał około godziny. Pani Agnieszka opowiedziała o swoich dziełach w literaturze- jest autorką wielu wspaniałych książek dla młodszych osób. Podczas warsztatów pisarka wypowiadała zdania z błędami językowymi, które uczniowie musieli wyłapać i poprawić.
            Dzięki tym zajęciom klasa 8B będzie bardziej zwracać uwagę na poprawność zdań wypowiadanych przez siebie oraz innych.

Kacper Chmura, kl. VIII b

 

        W dniu 17 września o godzinie ósmej nasza polonistka zabrała całą klasę do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima w Kołobrzegu na spotkanie autorskie z panią Agnieszką Frączek.
       Po wejściu, kiedy zajęliśmy miejsca, na scenie ukazała się wybitna autorka wielu książek. W tle na ścianie można było ujrzeć jej najwybitniejsze dzieła, takie jak ,,Złap byka za rogi” oraz ,,Śmiechu warte”. Przez cały wykład językoznawczyni opowiadała o błędach popełnianych na co dzień, do których nikt nie przykłada wagi. Pisarka zadawała nam podchwytliwe pytania, łapiąc za słówka i uświadamiając o naszych złych przyzwyczajeniach językowych.
       Spotkanie bardzo mi się podobało, ponieważ było humorystyczne, a zarazem pouczające oraz wzbudziło moje ogromne zainteresowanie językiem polskim.

Igor Kawa, kl. VIII b

      Dla mnie to był nietypowy dzień, ponieważ spodziewałem się pisania w zeszycie różnych dziwnych i niezrozumiałych dla mnie wyrazów na dwóch lekcjach języka polskiego. A tu niespodzianka! Poszliśmy do biblioteki miejskiej na spotkanie z ,,jakąś pisarką”. Gdy dotarliśmy na miejsce, trochę po godzinie ósmej, byłem bardzo ciekawy, jak to spotkanie będzie wyglądać i kto jest ,,tą pisarką”. Na miejscu przywitała nas Pani, która wyglądała na kogoś, kto jest ważny dla tego miejsca. Na ,,miniscenie” pojawiła się Pani Agnieszka Frączek, którą otaczały książki dla dzieci. Spotkanie było dla mnie krępujące, ponieważ nie przywykłem do tego, aby moja klasa zachowywała się tak cicho. Autorka wytłumaczyła nam, dlaczego niektóre wyrazy powinniśmy wymawiać inaczej. Pani Agnieszka wspominała, że mogę ,,zabłysnąć” (w dobrym tego słowa znaczeniu) znajomością poprawnej polszczyzny. Spotkanie było interesujące i inspirujące mnie do dbania o poprawność językową.

Jakub Figas, kl. VIII b

 

A feather quill that can work as a quill, or a feather on it’s own without the ink trail.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress