Główna » Bez kategorii

SP3 weźmie udział w partnerskim projekcie Komisji Europejskiej – EMD In My Country 2021

Autor: administrator1 dnia 7 maja 2021 Brak komentarzy

„Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli. Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć, gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań.Sir Peter Scott

Bałtyk jest jednym z najmniejszych i najbardziej wrażliwych mórz na świecie, a występujące w nim gatunki potrzebują naszej pomocy.

Co roku, 20 maja, w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Jest to święto ustanowione w 2008 r. przez Radę Unii Europejskiej, a jego celem jest podniesienie świadomości obywateli Europy na temat mórz i ich znaczenia w naszym codziennym życiu.

Ze względu na pandemię COVID-19 Europejski Dzień Morza 2021 odbędzie się wirtualnie z Den Helder w Holandii w dniach 20 i 21 maja. Równolegle z konferencją online w całej Europie od kwietnia do października 2021 roku odbędą się wydarzenia EMD In My Country 2021. W tym roku będą to 232 wydarzenia – wirtualne, hybrydowe i stacjonarne, zorganizowane w 25 krajach.  Lokalne działania to między innymi: sprzątanie plaż, wycieczki z przewodnikiem po portach, wystawy sztuki, warsztaty, konferencje, seminaria, wystawy o tematyce morskiej, działania związane z alfabetyzacją oceanów, eko-wycieczki i spacery po obszarach o znaczącym dziedzictwie morskim, wycieczki statkiem, wizyty w muzeach morskich a także konferencje i warsztaty. To wielkie święto morza przyciąga co roku ponad 25 000 uczestników.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że organizatorem jednego z 232 europejskich wydarzeń jest kołobrzeska „Trójka”! Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie pt. ”Dbamy o Bałtyk.” Celem akcji jest szerzenie świadomości, że Bałtyk to nie tylko plaże i wypoczynek. To także miejsce życia wielu roślin i zwierząt, wspaniały i jednocześnie skomplikowany ekosystem. Chcemy przypominać o takich problemach jak zanieczyszczenie morza, zagrożeniach dla fauny i flory, konsekwencjach zmian klimatu czy efektywności wykorzystania zasobów morskich. 

Wszystkich uczniów chcących przyłączyć się do akcji zapraszamy do wykonania prac plastycznych pt. „Dbamy o Bałtyk” z wykorzystaniem dowolnej techniki (np. kolaże, projekty przestrzenne, graficzne, malarskie, rysunki). Zdjęcie pracy lub samą pracę (w przypadku np. prac graficznych) należy przesłać do organizatorki akcji pani Agnieszki Wojciechowskiej. W wiadomości należy podać imię i nazwisko autora oraz klasę. Prace można wysyłać do 17 maja.  Adres mailowy: a.wojciechowska@sp3kg.pl

Na autorów najciekawszych prac czekają upominki!

Jak chronić Bałtyk dowiesz się tutaj:

  1. https://www.wwf.pl/aktualnosci/wwf-chroni-baltyk-z-ludzmi-i-dla-ludzi
  2. https://www.greenpeace.org/poland/dzialaj/chron-morza-i-oceany/
  3. https://www.msc.org/pl/dla-mediow/informacje-prasowe/proste-eko-nawyki-dla-morz-i-oceanow

Grafika poniżej przestawia ilość wydarzeń związanych z Europejskim Dniem Morza w krajach, które zadeklarowały swój udział w EMD In My Country 2021.

Opracowanie: Agnieszka Wojciechowska

An Atlantic Grey Seal (Halichoerus grypus), tragically caught in the remains of a fishing net rests on Horsey Beach in Norfolk England.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress