Niesamowite wrażenia z wycieczki do Szczecina – SP3

Autor: administrator dnia 21 grudnia 2021 Brak komentarzy

Uczniowie klas VII b, VII c i VII d w dniu 14 grudnia 2021 r. udali się do Szczecina wraz z wychowawcami, tj.: p. Beatą Kalotą, p. Dariuszem Smalem, p. Natalią Białomyzy oraz opiekunem wycieczki p. Zofią Czystow. Pierwszym punktem programu wycieczki był koncert szkolny ,,Polski bryk” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Uczniowie doświadczyli muzyki na żywo w najlepszych warunkach akustycznych. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii zagrała repertuar, który wyszedł spod pióra rodzimych kompozytorów. Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Grażyna Bacewicz to twórcy, którym zawdzięczamy obraz Polski jako ojczyzny wspaniałych artystów.

W czasie koncertu uczniowie zapoznali się z polską muzyką, jej genezą i historycznym kontekstem, w jakim powstawała, nierzadko związanym z emigracyjnym doświadczeniem twórców. Po koncercie uczniowie byli zaskoczeni i jednocześnie zafascynowani wirtuozerią muzyków-artystów szczecińskiej filharmonii.

Następnie siódmoklasiści zwiedzili wystawę szczecińskiej motoryzacji w Muzeum Techniki i Komunikacji. Niesamowite wrażenia dostarczyły uczniom kolekcje samochodów z  fabryk dwóch pokoleń szczecińskiej rodziny Stoewerów. Zaciekawiły ich również motocykle II RP, syreny, mikrusy, polonezy, dawne pojazdy służb mundurowych oraz polskie prototypy.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie miasta i poznanie jego historii.

Uczniowie byli zachwyceni nietypową i całodzienną lekcją dotyczącą kultury i dziedzictwa naszego regionu.

Opracowanie: Beata Kalota

Źródło: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie