Główna » Bez kategorii

Języki obce inaczej, czyli wspomnienia ze zdalnego nauczania – SP3

Autor: administrator dnia 10 czerwca 2020 Brak komentarzy

Za nami prawie 3 miesiące zdalnego nauczania. Każda sytuacja czegoś nas w życiu uczy. Nauka w domu wymagała wprowadzenia niestandardowych rozwiązań, ale miała też swoje plusy. Okazuje się, że pracując zdalnie, uczymy się wszyscy – uczniowie i nauczyciele. Przez cały ten trudny dla wszystkich czas starałyśmy się pamiętać, o co tak naprawdę chodzi w zdalnej edukacji. Korzystałyśmy z wielu narzędzi cyfrowych, platform, programów, aplikacji. Jednak naszym nadrzędnym celem nie było tylko kształcenie, przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności kluczowych np. umiejętności samodzielnego uczenia się oraz kształtowanie postaw. Pamiętałyśmy o zainteresowaniach i pasjach naszych uczniów. Rozbudzałyśmy ich twórczość, pokazywałyśmy nowe obszary do eksplorowania. Zwracałyśmy uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w internecie i higieny pracy z komputerem oraz innymi urządzeniami. Starałyśmy się również pamiętać, by za pracę i zaangażowanie nagradzać nie tylko oceną, lecz także pochwałą, zauważeniem, docenieniem.

Spotykały nas też niespodzianki. Bywało, że zawsze cichy na lekcji uczeń, mogąc wypowiadać się na czacie, pokazał, jak rozległą ma wiedzę, a inny, stale spóźniający się na lekcje, był pierwszy na spotkaniu online i dzielił się swoimi kompetencjami informatycznymi, pomagał nie tylko kolegom, ale i nauczycielce.

W czasie nauczania na odległość zaowocowały relacje, które udało się nam zbudować wcześniej z uczniami. Lekcje zdalne pokazały, na ile dobrze się wzajemnie poznaliśmy. Starałyśmy się rozwijać nasze relacje z uczniami poprzez kontakt i rozmowy online, pamiętając, że nasi uczniowie często potrzebują po prostu z nami pobyć.

Zadania, które otrzymywali uczniowie były także okazją do świetnej zabawy, wzajemnego nauczania członków rodziny, spędzania ze sobą chwil  w sposób atrakcyjny i użyteczny. Zachęcały do wspólnego śpiewania, majsterkowania czy świętowania.

Poniżej fotorelacja ze zdalnego nauczania języka angielskiego i niemieckiego.

Opracowanie: nauczycielki języków obcych

start_nauczanie

1a 2a 3a 4a 5a 6a 7a 9a

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress