Główna » Bez kategorii

Dzień Języków Obcych

Autor: administrator dnia 27 września 2013 Brak komentarzy

„Mówić językiem drugiej osoby oznacza uczynić krok ku niej, znieść bariery i lęki”.

Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym – posiada 23 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości.

Należy przy tym pamiętać, że Europejski Dzień Języków dotyczy nie tylko języków obcych. W Polsce są obecne używane także języki mniejszości narodowych i etnicznych (białoruskiej, czeskiej, litewskiej, niemieckiej, ormiańskiej, rosyjskiej, słowackiej, ukraińskiej, żydowskiej, karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej), a także język regionalny – kaszubski. Ponadto nie zapominajmy o takich terytorialnych odmianach języka polskiego, jak gwary czy dialekty. Są one ważną częścią kultury, którą warto chronić i pielęgnować. W przeciwnym razie nie będziemy wiedzieć, skąd się wzięło słowo wihajster i czy ma ono coś wspólnego z dynksem; co oznaczają w gwarze warszawskiej cebula i sikor, a także czy borówka w gwarze krakowskiej oznacza to samo, co czarna jagoda, a grule na Podhalu – to samo, co pyry w PoznaniuJ

A jak obchodziliśmy Dzień Języków Obcych w Szkole Podstawowej nr3?

Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto jest uczyć się języków obcych, mówiliśmy o ciekawostkach językowych i zastanawialiśmy się z czym kojarzą się nam różne kraje europejskie np. Holandia (drewniaki, tulipany, ser gołda) czy Włochy (weneckie maski, pizza, Coloseum), rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki. Uczniowie wykonali piękne flagi i plakaty, które ozdobiły szkolny korytarz zachęcając do nauki języków obcych.

Cztery drużyny z klas piątych reprezentowały Szkołę Podstawową nr 3 na Międzyszkolnym konkursie „Wiedzy o krajach i językach Europy”, który odbył się w SP4. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i wykazali się doskonałą wiedzą zajmując I, II i III miejsce:

  • I miejsce: Ania Marzec, Laura Wiśniewska, Jan Gałązka – kl. V c
  • II miejsce Hanna Hester, Wiktoria Szmidt, Paweł Dzwonek –  kl. V a
  • III miejsce Olga Jagiełłowicz, Mateusz Łuczak, Filip Wieczorek – kl. V d

W tym dniu rozstrzygnięty również został szkolny konkurs na „Plakat Zachęcający do Nauki Języków Obcych”:

I miejsce i główną nagrodę zdobyła praca Krystiana Wilczewskiego z kl.VI d,

– II miejsce Gabrysia Bednarska z kl. IIa.

Wyróżnione zostały również plakaty:

– Miłosza Ciszewskiego kl.IIc,

– Natalii Hoc kl.IIIa,

– Wiktorii Piotrowskiej kl.IIIa,

-Wiktorii Konwerskiej kl.IVb,

– Kacpra Ratajczyka kl.IVb,

– Aleksandry Wysockiej kl.Vd

Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy!

Opracowanie: p. A. Wojciechowska

1234567891011

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2022 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress