Główna » Bez kategorii

Asy Internetu w akcji – SP3

Autor: administrator dnia 30 maja 2020 Brak komentarzy

W dzisiejszych czasach internet przenika wszystkie sfery naszego życia. Dostęp do sieci  ułatwia zdobywanie wiedzy, inspiruje kreatywność i tworzy nowe możliwości rozwoju.

Aby być  bezpiecznym i wykorzystać  potencjał internetu do nauki i rozwoju, wszyscy powinniśmy trzymać się uniwersalnych zasad. Takich, które sprawdzają się zarówno w świecie realnym, jak i  wirtualnym.

Rozsądek, Uważność, Siła (Asertywność), Życzliwość i Odwaga to  przewodnie myśli programu edukacyjnego Asy Internetu, którego jesteśmy uczestnikami. Przy wykorzystaniu materiałów przygotowanych przez Fundację Szkoła z klasą oraz Google pokażemy Wam, w jaki sposób korzystać z sieci  w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

W naszych artykułach znajdziecie między innymi odpowiedzi na pytania:

Jak nie dać się nabrać internetowym oszustom?

W jaki sposób chronić swoje sekrety, używając silnych haseł?

Jak być życzliwym i reagować na niewłaściwe zachowania internautów?

W jaki sposób rozmawiać o wątpliwościach, gdy trafimy w internecie na coś niepokojącego?

Na początek  polecamy naszym młodszym kolegom i koleżankom  pełną przygód grę online, dzięki której poznają  w praktyce podstawowe zasady bezpiecznego udziału w społeczności internetowej.

W trakcie gry dzieci zmagać  się będą w Interlandii z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. Zdobyte podczas wirtualnej przygody doświadczenie  pomoże również radzić sobie z oszustami  w świecie realnym.

https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland

Starszych zachęcamy  do sprawdzenia siły haseł, którymi się posługują na co dzień . Podczas ćwiczenia nie należy podawać prawdziwych, ale wymyślone, dla potrzeb tej aktywności. Przekonaliście się, czy do złamania Waszych haseł potrzeba jednej sekundy, kilku minut, a może kilku  wieków J ?

https://password.kaspersky.com/pl/

Być może  nie wszyscy z Was spotkali się w internecie z pojęciem phishingu.

Phishing jest oszustwem, mającym na celu kradzież haseł, numerów kart kredytowych, danych do kont bankowych i innych poufnych informacji.

Wiadomości phishingowe przybierają zwykle postać fałszywych powiadomień, które zachęcają na przykład do pilnego zaktualizowania hasła. Kliknięcie w link zawarty w takiej wiadomości lub otwarcie załącznika  może prowadzić do zawirusowania komputera lub zainstalowania programu szpiegowskiego.

Sprawdźcie  swoją uważność na próby wyłudzenia Waszych danych:

https://phishingquiz.withgoogle.com/

Jeżeli chcecie nam przekazać swoje uwagi na temat wykonanych ćwiczeń, napiszcie do nas:

asyinternetusp3kg@gmail.com

Do zobaczenia wkrótce!

Opracowanie: Asy Internetu wraz z opiekunem p. Agnieszką Zagdańską

start (2)

ASY_kolaż_poprawiony_strona

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress