Główna » Bez kategorii

230 rocznica uchwalenia konstytucji 3 Maja 1791 r. – SP 3

Autor: administrator1 dnia 4 maja 2021 Brak komentarzy

W 1788 roku rozpoczął obrady Sejm, który przeszedł do historii jako Czteroletni lub Wielki. Jego głównym zadaniem była próba zreformowania państwa polskiego, które w XVIII wieku chyliło się ku upadkowi i chęć wyzwolenia się spod kurateli Rosji. W pierwszym okresie ukształtowały się dwa ugrupowania: obóz patriotów, do którego należeli m.in. Stanisław Małachowski, Stanisław i Ignacy Potoccy, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn Niemcewicz oraz przeciwny obóz hetmański. Obóz hetmański związany z Rosją reprezentowali Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski i Szczęsny Potocki. Sejm Wielki wykorzystując sytuację międzynarodową przeprowadził znaczące reformy:

– podjęto decyzję o utworzeniu 100 tysięcznej armii,

– uchwalono prawa o miastach, wzmacniające pozycję mieszczan,

– uchwalono podatki dla szlachty i duchowieństwa,

– uchwalono Konstytucję 3 Maja 1791 r.

Konstytucja znosiła zgubne dla Polski liberum veto, konfederacje i wolną elekcję, ustanawiała dziedziczność tronu, oraz wprowadzała trójpodział władzy. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie konstytucją. Niestety przeciwnicy z pomocą wojsk rosyjskich doprowadzili ostatecznie do upadku państwa polskiego w drodze rozbiorów przez sąsiadujące z Polską: Prusy, Austrię i Rosję. Pamięć jednak o Konstytucji 3 Maja przetrwała, kolejne pokolenia Polaków ten dzień upamiętniają akademiami i uroczystymi apelami. Nasza szkoła także wpisuje się w te działania, ze wzglądu na sytuację zdrowotną klasa VI c pod kierunkiem wychowawcy – pana Dariusza Smala zamiast uroczystego apelu przygotowała prezentację,         z którą uczniowie mogą zapoznać się na godzinach wychowawczych. 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress