Wizyta uczniów z Berlina w SP 3 – Fair friends 2018

Autor: administrator dnia 9 czerwca 2018 Brak komentarzy

Udział w projekcie Fair friends uczy naszych uczniów przełamywania stereotypów narodowościowych, budowania postawy fair play oraz poznawania kultury wielu państw europejskich. Jest również dobrą okazją do nawiązania znajomości  z uczniami ze szczecińskich oraz  berlińskich szkół podstawowych, a także integracji kołobrzeskiej  społeczności lokalnej. Za nami tydzień  pełen emocji i wrażeń, który mogliśmy spędzić  wspólnie z naszą klasą partnerską z Carl – Humann – Grundschule, której uczniowie, podobnie jak nasza klasa IV D, uczestniczą w realizacji zadań projektu.

W poniedziałkowe popołudnie, 4 czerwca 2018 r.,  spotkaliśmy  się po raz pierwszy. Podczas festynu powitalnego, zorganizowanego na boisku Szkoły Podstawowej nr 6, po oficjalnym rozpoczęciu spotkania przez Pana Prezydenta Kołobrzegu – Janusza Gromka oraz koordynatora projektu ze strony niemieckiej- Petera Wiβmanna, pracownika  stowarzyszenia Gesellschaft für Sport-und Jugendsozialarbeit,  przyszedł czas na zapoznanie się i wspólną zabawę ośmiu polsko – niemieckich tandemów.

We wtorek, 5 czerwca, mieliśmy okazję spędzić z naszą klasą partnerską  jeszcze  więcej czasu. Goście obejrzeli spektakl „Ich suche einen Freund”, który nasi uczniowie przygotowali w języku niemieckim, uczestniczyli w słodkim poczęstunku a później zwiedzili szkołę. Kolejnym punktem integracji uczniów była gra miejska:  dzieci zostały podzielone na sześć polsko – niemieckich grup, otrzymały mapy Kołobrzegu oraz zdjęcia 15 miejsc, które musiały odnaleźć w centrum miasta. Zabawa była doskonałą okazją do ćwiczenia komunikacji w języku niemieckim i angielskim. Korzystając z pięknej pogody spędziliśmy razem  również wtorkowe popołudnie zapraszając dzieci z Berlina na rejs statkiem. Nasi goście byli bardzo podekscytowani tą podróżą, tym bardziej, że wielu z nich nigdy wcześniej nie miało okazji płynąć po morzu.

W środę, 6 czerwca, przyszedł czas na rozgrywki sportowe zorganizowane na terenie boiska „Orlik” w SP 5. Tego dnia wszyscy uczestnicy projektu stali się obywatelami poszczególnych krajów, które przydzielono podczas losowania poszczególnym grupom uczniów  jeszcze  w grudniu. W koszulkach z napisem Columbia nasi uczniowie dzielnie walczyli podczas trzech meczy eliminacyjnych,  pamiętając oczywiście o obowiązujących zasadach gry fair play. Dodatkową atrakcją były przygotowane przez każdy zespół pawilony prezentujące kulturę, historię i osobliwości reprezentowanych krajów. Każdy uczestnik projektu, odwiedzając kolejne stoiska, wykonywał przygotowane przez kolegów z innych szkół zadania. Za każdą konkurencję zdobywał kolejny stempelek na specjalnie przygotowanej karcie. Zebranie kompletu pieczątek oraz wykonanie pozostałych  zadań podczas finału w Berlinie gwarantuje otrzymanie przez każdego uczestnika  europaszportu. Tego dnia organizatorzy zadbali również o słodkie przekąski, napoje i obiad dla naszych podopiecznych, aby w pełni sił mogli uczestniczyć w piłkarskich zmaganiach, a także dopingować podczas gry swoich nowych przyjaciół.

Czwartek, 7 czerwca, był również dniem pełnym wrażeń i emocji. Zaczęliśmy od zwiedzania katedry i centrum miasta z przewodnikiem oraz odwiedzenia  lodziarni. Następnie wspólnie z naszymi gośćmi przeżyliśmy niezapomnianą przygodę w Reducie Solnej. Konkurs ciesielski, przeciąganie liny, wyplątywanie z więzów oraz taniec  przy szantach, to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na nas w tym miejscu.

Były to już niestety ostatnie chwile spędzone razem. Żegnając się z uczniami z Berlina wręczyliśmy im drobne upominki, które mamy nadzieję, będą im przypominać o nas i naszym pięknym mieście. Uczniowie z Berlina byli pod wrażeniem naszej gościnności. W piątek, 8 czerwca, nasi przyjaciele udali się w drogę powrotną do domu.

Już 11 czerwca spotkamy się jednak znowu, tym razem w Berlinie! Zaraz po powrocie z finałowych rozgrywek zdamy relację z tego wydarzenia.

Dziękujemy bardzo rodzicom uczniów klasy IV D za ogromne wsparcie i zaangażowanie w projekt ! :-)

Opracowanie: p.  A. Wojciechowska, p. A. Zagdańska, p. A. Wierzbińska

20180604_171535 20180605_120203 20180607_123446