Główna » Bez kategorii

Wizyta uczniów z Berlina w SP 3 – Fair friends 2018

Autor: administrator dnia 9 czerwca 2018 Brak komentarzy

Udział w projekcie Fair friends uczy naszych uczniów przełamywania stereotypów narodowościowych, budowania postawy fair play oraz poznawania kultury wielu państw europejskich. Jest również dobrą okazją do nawiązania znajomości  z uczniami ze szczecińskich oraz  berlińskich szkół podstawowych, a także integracji kołobrzeskiej  społeczności lokalnej. Za nami tydzień  pełen emocji i wrażeń, który mogliśmy spędzić  wspólnie z naszą klasą partnerską z Carl – Humann – Grundschule, której uczniowie, podobnie jak nasza klasa IV D, uczestniczą w realizacji zadań projektu.

W poniedziałkowe popołudnie, 4 czerwca 2018 r.,  spotkaliśmy  się po raz pierwszy. Podczas festynu powitalnego, zorganizowanego na boisku Szkoły Podstawowej nr 6, po oficjalnym rozpoczęciu spotkania przez Pana Prezydenta Kołobrzegu – Janusza Gromka oraz koordynatora projektu ze strony niemieckiej- Petera Wiβmanna, pracownika  stowarzyszenia Gesellschaft für Sport-und Jugendsozialarbeit,  przyszedł czas na zapoznanie się i wspólną zabawę ośmiu polsko – niemieckich tandemów.

We wtorek, 5 czerwca, mieliśmy okazję spędzić z naszą klasą partnerską  jeszcze  więcej czasu. Goście obejrzeli spektakl „Ich suche einen Freund”, który nasi uczniowie przygotowali w języku niemieckim, uczestniczyli w słodkim poczęstunku a później zwiedzili szkołę. Kolejnym punktem integracji uczniów była gra miejska:  dzieci zostały podzielone na sześć polsko – niemieckich grup, otrzymały mapy Kołobrzegu oraz zdjęcia 15 miejsc, które musiały odnaleźć w centrum miasta. Zabawa była doskonałą okazją do ćwiczenia komunikacji w języku niemieckim i angielskim. Korzystając z pięknej pogody spędziliśmy razem  również wtorkowe popołudnie zapraszając dzieci z Berlina na rejs statkiem. Nasi goście byli bardzo podekscytowani tą podróżą, tym bardziej, że wielu z nich nigdy wcześniej nie miało okazji płynąć po morzu.

W środę, 6 czerwca, przyszedł czas na rozgrywki sportowe zorganizowane na terenie boiska „Orlik” w SP 5. Tego dnia wszyscy uczestnicy projektu stali się obywatelami poszczególnych krajów, które przydzielono podczas losowania poszczególnym grupom uczniów  jeszcze  w grudniu. W koszulkach z napisem Columbia nasi uczniowie dzielnie walczyli podczas trzech meczy eliminacyjnych,  pamiętając oczywiście o obowiązujących zasadach gry fair play. Dodatkową atrakcją były przygotowane przez każdy zespół pawilony prezentujące kulturę, historię i osobliwości reprezentowanych krajów. Każdy uczestnik projektu, odwiedzając kolejne stoiska, wykonywał przygotowane przez kolegów z innych szkół zadania. Za każdą konkurencję zdobywał kolejny stempelek na specjalnie przygotowanej karcie. Zebranie kompletu pieczątek oraz wykonanie pozostałych  zadań podczas finału w Berlinie gwarantuje otrzymanie przez każdego uczestnika  europaszportu. Tego dnia organizatorzy zadbali również o słodkie przekąski, napoje i obiad dla naszych podopiecznych, aby w pełni sił mogli uczestniczyć w piłkarskich zmaganiach, a także dopingować podczas gry swoich nowych przyjaciół.

Czwartek, 7 czerwca, był również dniem pełnym wrażeń i emocji. Zaczęliśmy od zwiedzania katedry i centrum miasta z przewodnikiem oraz odwiedzenia  lodziarni. Następnie wspólnie z naszymi gośćmi przeżyliśmy niezapomnianą przygodę w Reducie Solnej. Konkurs ciesielski, przeciąganie liny, wyplątywanie z więzów oraz taniec  przy szantach, to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na nas w tym miejscu.

Były to już niestety ostatnie chwile spędzone razem. Żegnając się z uczniami z Berlina wręczyliśmy im drobne upominki, które mamy nadzieję, będą im przypominać o nas i naszym pięknym mieście. Uczniowie z Berlina byli pod wrażeniem naszej gościnności. W piątek, 8 czerwca, nasi przyjaciele udali się w drogę powrotną do domu.

Już 11 czerwca spotkamy się jednak znowu, tym razem w Berlinie! Zaraz po powrocie z finałowych rozgrywek zdamy relację z tego wydarzenia.

Dziękujemy bardzo rodzicom uczniów klasy IV D za ogromne wsparcie i zaangażowanie w projekt ! :-)

Opracowanie: p.  A. Wojciechowska, p. A. Zagdańska, p. A. Wierzbińska

20180604_171535 20180605_120203 20180607_123446

dav

dav

dav

dav

sdr

sdr

dav

dav

sdr

sdr

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow
  Copyright ©2019 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress