Główna » Bez kategorii

Wodne eksperymenty w klasie IIIe – SP3

Autor: administrator dnia 8 stycznia 2018 Brak komentarzy

Zgodnie z innowacją pedagogiczną w klasie IIIe na lekcjach przyrody odbyły się przygody pt. „Eksperymentuję odkrywam świat”.  Uczniowie obserwowali i dokonywali samodzielnie analizy, jak zachowuje się powierzchnia wody, kiedy przechyli się butelkę. Dowiedzieli się, że powierzchnia wody znajduje się zawsze w pozycji poziomej, czyli równolegle do podłogi. Dzieje się tak, ponieważ Ziemia przyciąga powierzchnię wody jednakowo w każdym punkcie. Uczniowie swoje spostrzeżenia narysowali na kartce papieru. Kolejną ciekawostką było sprawdzenie jak twarda i miękka woda wpływają na działanie detergentów. Do tego eksperymentu potrzebne były:
– 2 czyste puste butelki z zakrętkami
– sól gorzka
– płyn do mycia naczyń
– woda
– szklanka.
Do butelek zostały wlane po 2 szklanki wody. Do jednej dzieci dodały 2 łyżeczki soli gorzkiej. Zakręcili obie butelki i potrząsali nimi. Następnie dodano do każdej butelki kilka kropel płynu do naczyń. Ponownie butelki zostały potrząśnięte. Uczniowie zaobserwowali, że w butelce z solą gorzką jest mniej piany, ponieważ sól utwardza wodę. Taką wodę nazywa się twardą. Wodę można zmiękczyć dodając odpowiednie substancje i wtedy detergenty lepiej działają. To była fajna zabawa!

Opracowała:  p. Kamila Stańczyk

DSC_1786 DSC_1788 DSC_1789 DSC_1792 DSC_1794 DSC_1796 DSC_1800

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2018 Szkoła Podstawowa nr 3, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress